Після апробації
Після апробації
Після успішної апробації іноземний лікар рахується на рівні випускника Чеського університету, за виключенням права на титул MUDr. Далі потрібно здобувати спеціалізацію, т.я. інтернатура з України не визнається за рівноцінну. Тим не менше частину роботи лікарем в Україні можна буде зарахувати та скоротити час нової спеціалізації в ЧР - про це далі.
Загальні кроки після успішної апробації:
Дочекатись підтвердження від МЗ, що має прийти зазвичай протягом місяця. Це підтвердження є як дозвіл для подальшої праці лікарем в Чехії.
Вже з підтвердженням від МЗ потрібно подати Заяву на зарахування до Чеської Лікарської Палати (Česká lékařská komora).
Формуляр Заяви є на сайті ČLK тут: посилання. Роздрукована заява надсилається до Вашого регіонального органу (Okresní sdružení).
Також потрібно оплатити членство згідно інструкції на сайті сайті ČLK: посилання. Річна оплата членства завжди дійсна до 1 березня - тобто, якщо Ви вступаєте до 1 березня - то маєте оплатити рік перед цим та наступний рік після березня.
Перед всім цим дізнайтесь політику Вашої лікарні - чи не подає Заяву та чи не сплачує внесок лікарня.
Після зарахування до ČLK, лікарю приділяється особистий номер (evidenční číslo), він є у відкритому списку членів ČLK, а поштою надсилається сертифікат про зарахування до ČLK.
Приєднатись до програми спеціалізації - обрати собі основну спеціалізацію - základní kmen.
Наявні програми спеціалізації тут: посилання.
Подача Заяви йде в два етапи - оформлення Заяви через сайт EZP (Evidence zdravotnických pracovníků) та надсилання її роздрукованої версії з потрібними документами до обраного Університету. Детальніше:
Заходимо на сайт EZP: https://ezp.mzcr.cz/
Обираємо "Vzdělávání lékařských zdravotnických pracovníků" --> "Formuláře žádostí" --> "Vzdělání získané mimo ČR" --> "Zařazení" --> "Žádost o zařazení do základního oboru specializačního vzdělávání". Відкриється електронна форма Заяви:
В першій її частині - "Pokyny k vyplnění žádostí" - перераховані Лікарські факультети Університетів, який можна обрати для проходження основної спеціалізації та на яку адресу треба буде відправляти роздруковану Заяву.
Після збереження електронної Заяви її вже неможливо відредагувати.
В останній частині перераховані документи, які треба надіслати разом:
úředně ověřenou fotokopii vysokoškolského diplomu
kopii vysvědčení o státní zkoušce nebo kopii dodatku k diplomu
Rozhodnutí MZ o uznání způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře nebo zubního lékaře nebo farmaceuta na území České republiky
Після зарахування до програми спеціалізації, Університет надішле поштою відповідне підтвердження, зазвичай протягом місяця.
Після зарахування до ČLK вже можливо зареєструватись в SUKL для отримання електронної картки для рецептів. Цей крок координуйте зі своєю лікарнею.
Зарахувати частину роботи лікарем в Україні в якості стажу та скоротити час нової спеціалізації в ЧР. Основна легіслатива на сайті МЗ тут.
Обов'язково маєте знати власну програму спеціалізації - скільки місяців стажу потрібно для Základního kmenu та Vlastního specializovaného výcviku. Спробувати зарахувати практику в Україні можна в якості стажу як для першого так і для другого, але для останньго можуть бути вищі вимоги до лікарні.
Вимоги щодо тривалості стажів, виконаних маніпуляцій та до самої лікарні, де має проходити спеціалізація, перераховані в програмах спеціалізації - тут посилання.
Є кілька моментів:
визнати можна лише ту практику в Україні, що відповідає програмі вибраній спеціалізації в Чехії і до якої на момент подачі Заяви маєте бути вже прийняті
визнати можна лише ту практику, що проходила або в Інституті Післядипломної Освіти, або на робочому місці, що також займається підготовкою українських лікарів-інтернів - переважно всі лікарні в Україні є базою принаймі заочної частини інтернатури, з цим не має бути проблем. Але, наприклад, може не зарахуватись робота в приватній клінці, що не є базою підготовки інтернів.
Приклад: для хірургічного кмену треба стаж 26 місяців на хірургічному відділені, 2 місяці на терапевтичному та 2 на реанімаційному - якщо я хірург та працював потрібний час саме в хірургічному відділені державної лікарні (не в поліклініці, не в приватній клініці, що не навчає інтернів), то можу претендувати за визнання тих 26 місяців, і в Чехії перед Кменом потрібно буде лише пройти ті 4 місяці на інших двох відділеннях.
Подача Заяви для визнання закордонного стажу йде в два етапи - оформлення Заяви через сайт EZP (Evidence zdravotnických pracovníků) та надсилання її роздрукованої версії з потрібними документами та з маркою (kolek) до Міністерства. Детальніше:
Заходимо на сайт EZP: https://ezp.mzcr.cz/
Обираємо "Vzdělávání lékařských zdravotnických pracovníků" --> "Formuláře žádostí" --> "Vzdělání získané mimo ČR" --> "Započtení praxe" --> "Žádost o započtení odborné praxe". Відкриється електронна форма Заяви:
Заповнюємо свої дані, місце та час роботи в Україні, до якого стажу та в якій спеціальності бажаємо його визнати. Після збереження електронної Заяви її вже неможливо відредагувати. Далі треба її роздрукувати, в її кінці буде адреса для засилання, а також перелік необхідного:
kolek v hodnotě 500
kopie dokladu o změně příjmení, pokud k ní došlo
doklad o zařazení do oboru specializačního vzdělávání, do kterého má být odborná praxe započtena
potvrzení o zahraniční praxi, a to o délce a obsahu zahraniční odborné praxe a provedených výkonech s uvedením chronologického přehledu odborné praxe, náplně činnosti lékaře včetně rozsahu týdenní pracovní doby a období, po které odborná praxe probíhala, vystaveného osobou, která právně jedná za vysokou školu, nebo osobou, která je podle právních předpisů daného státu oprávněna poskytovat zdravotní služby a zabezpečovat v příslušném oboru specializační vzdělávání v souladu s právními předpisy daného státu s úředním překladem do českého jazyka
potvrzení o skutečnosti, že instituce, která je podle právních předpisů daného státu oprávněna poskytovat zdravotní služby, je též oprávněna poskytovat specializační vzdělávání lékařů v příslušném oboru v souladu s právními předpisy daného státu s úředním překladem do českého jazyka
Основні неясності полягають саме в останніх двох документах:
Potvrzení o zahraniční praxi. З цим ще не так складно, документ має містити:
загальну характеристику лікарні - мають бути перераховані наявні відділеня та можливості
характеристику свого відділення
тривалість праці і обсяг тижневого часу
зміст праці та виконанні маніпуляції - очевидно, що назви та кількість маніпуляцій мають відповідати тому, що вимагається в програмі спеціалізації в Чехії. Наявні програми тут: посилання.
на сайті МЗ є вимога вказувати ім'я особи, що відповідає за післядипломну спеціалізацію лікарів, але мені не відомо, чи хтось це робив. Особисто я вказав, що відділення є базою для спеціалізації, а в кінці був підпис завідуючого та головного лікаря (зразок буде нижче).
Potvrzení o skutečnosti, že instituce, která je podle právních předpisů daného státu oprávněna poskytovat zdravotní služby, je též oprávněna poskytovat specializační vzdělávání. З цим складніше, є три відомих мені рішення:
надіслати копію Акредитації лікарні (зразок далі), або
надіслати копію Договору лікарні з Інститутом Післядипломної освіти про підготовку інтернів (зразок далі),
на крайній випадок, якщо неможливо отримати жодний з двох перерахованих документів, залишається можливість чітко вказати в характеристиці лікарні та відділення факт, що вони є базою спеціалізації лікарів потрібного фаху - далі залишиться сподіватись, що це твердження МЗ зарахує за потрібне їм підтверження.
Після надсилання Заяви до МЗ, там її зконтролюють на наявність потрібних документів та перенаправлять до IPVZ для оцінки, чи співпадає практика в Україні з вимогами спеціалізації в Чехії. Відповіть від МЗ прийде через кілька місяців - мені, наприклад, через чотири.
Зразки на окремій сторінці: тут.